zima s knihou 2015

Ako sa robí kniha?


...opýtala sa smelo odvážna školáčka jánošíckej základnej školy T. G. Masaryka riaditeľa Slovenského vydavateľského centra z Báčskeho Petrovca. Prezentácia minuloročného vydavateľského plánu na podujatí Zima s knihou v tejto banátskej dedinke 12. februára tak dostala patričnú dynamiku a niesla sa v duchu hravej zvedavosti, takej vzácnej, a predsa takej príznačnej pre detské hlavičky. Riaditeľ jej to stručne vysvetlil a všetkým bolo oveľa jasnejšie, ako sa rodia knihy.


Rovnako uzrela svetlo dňa aj kniha Kataríny Mosnákovej Bagľašovej. Mladá autorka na prezentáciu zavítala s dielkom Jednozubý úsmev. Jej životná cesta v Jánošíku začala, tu rástla i chodila do školy. Svoju Jánošíčanku prišli podporiť nielen deti zo základnej školy, ale aj príbuzní, kamaráti a milovníci pekného slova z Jánošíka a okolia.


Úvodné slová patrili riaditeľke Základnej školy Zuzane Halabrínovej, ktorá vyjadrila potešenie, že sa aj v takom malom prostredí, ako je Jánošík vyskytla možnosť nazrieť do vydavateľskej kapsy Slovenského vydavateľského centra a vypočuť, aké plány majú do budúcna. Tiež srdečne pozdravila aj Katarínu Mosnákovú Bagľašovú, ktorej knižný debut bol potom predstavený. Pred prezentáciou knihy Vladimír Valentík vysvetlil deťom a ostatným prítomným, aké edície jestvujú v petrovskom vydavateľstve a pospomínal všetky knihy, ktoré boli vydané v roku 2014.


Ďalší priebeh prezentácie prebrali žiačky jánošíckej školy Tijana Gabrišová a Anežka Horniaková, ktoré viedli program ako svojské interview. Na ich otázky vďačne odpovedali spisovateľka aj riaditeľ vydavateľstva. Autorka ochotne odpovedala na otázky moderátoriek a detí. Zaspomínala si na svoje detstvo v Jánošíku, odkiaľ čerpala inšpiráciu na písanie väčšiny poviedok. Rozprávala o svojich spisovateľkých začiatkoch, o zážitkoch s kamarátmi a bratom, rozpamätala sa aj na časy, keď bola folkloristkou a choreografkou v jánošíckom folklórnom súbore. Deťom sa tieto rozprávky mladej autorke páčili, až jej nedovolili na konci ani zakončiť prezentáciu a neustále sa vyzvedali zaujímavosti o jej živote v melebnej dedinke a o písaní poviedok, básničiek a kníh.


Pod dohľadom učiteľky Martiny Zríniovej si deti pre všetkých prítomných nacvičili aj divadielko podľa jednej z rozprávok Ako sa lahôdky poklbčili. V knihe sú aj ďalšie veselé príhody: Jednozubý úsmev, Škŕkavka, Banátsky korčuliar... Knižku pokrstili priamo na prezentácii. Tej cti sa dostalo jánošíckemu farárovi, Kataríninmu kamarátovi z detstva, Slaďanovi Danielovi Srdićovi. Pomohli mu pri tom aj deti, oblečené ako anjeliky, ktoré krstili knihu mydlovými bublinkami. Teraz kniha môže pokojne cestovať k čitateľom a žiť si svoj večný život.


Na záver stretnutia riaditeľ SVC Vladimír Valentík odovzdal knižné darčeky vydavateľstva pracovníčke Obecnej knižnice Vuka Karadžića z Alibunára, oddeleniu v Jánošíku, Ľudmile Gábrišovej a riaditeľke Základnej školy T. G. Masaryka v Jánošíku Zuzane Halabrínovej. Na predajnej výstave publikácií Slovenského vydavateľského centra po prezentácii si prítomní mohli zadovážiť najnovšie tituly. Bez knihy odišiel v ten slávnostný krstinový deň málokto. Veď do školských tašiek i na tváre chlapcov a dievčat pribudol rozprávkový úsmev.
                                                                                                                                                                                               Andrej Meleg, foto: autor

 

Knihy, ktoré práve vyšli tlačou

Listmajer

Beckovic

Sriem

Banat

Labath

NK 2019

Gaspar

Zoro

KMB

Cipkar

Necpalova

 

 


 

 

 

Online

 Návštevníci: 10 

Štatistika

Reg. členovia : 33699
Počet článkov : 78
Počet zobrazení : 622627